Την Πέμπτη 1  Μαρτίου 2012 και ώρα 17:00 έως 20:30 στο 7ο Δημοτικό Σχολείο Λιβαδειάς , πραγματοποιήθηκε σεμινάριο με τίτλο:

«Και τώρα … τι κάνουμε;»

Ιδέες και προτάσεις για τον εκσυγχρονισμό και την ανανέωση των εκδηλώσεων πολιτισμού στο σχολείο.

Το σεμινάριο διοργάνωσε το Γραφείο  Σχολικών Δραστηριοτήτων της Δ/νσης   Α/θμιας Εκπ/σης Βοιωτίας σε συνεργασία με το Σύλλογο Δασκάλων και Νηπιαγωγών Λιβαδειάς.

Το σεμινάριο χαιρέτησαν ο πρόεδρος  του Συλλόγου κ. Α. Μάρκου  και η Υπεύθυνη Σχολικών  Δρασηριοτήτων  Π.Ε. Βοιωτίας κ. Α. Παπακώστα.

Εισηγητές στο  σεμινάριο ήταν η κ. Ευγενία  Σερέτη, διευθύντρια στο 1ο 12/θέσιο Δημοτικό Σχολείο Καισαριανής, κάτοχος μεταπτυχιακού διπλώματος με τίτλο  «Θέατρο στην Εκπαίδευση» και ο κ. Στέλιος Μιαρίτης εκπαιδευτικός με ειδίκευση στις Νέες Τεχνολογίες.

Βασικά θέματα του σεμιναρίου ήταν:

Άξονες

α) Ιστορικός-Πληροφοριακός β) Ιδεολογικός γ) Καλλιτεχνικός-Αισθητικός

Πορεία

• Συνεργάτες
  •    Συλλογή υλικού: ΟΛΑ μπορούν να δέσουν ( κείμενα κάθε είδους: λογοτεχνικά, δημοσιογραφικά, ιστορικά, στίχοι τραγουδιών, παραγωγή λόγου παιδιών, εικόνες, γελοιογραφίες, έργα τέχνης, μουσικές, κλπ.) με εμφανείς ή έμμεσες συνάφειες.
  • Σχεδιασμός «επί χάρτου »
  • Συμβόλαιο
  • Οντισιόν
  • Ανάγνωση

·    Επί σκηνής (διδασκαλία λόγου – κίνησης / δράση στο πίσω μέρος)

Τεχνικές / Ιδέες / Μέθοδοι

• Αφήγηση
  • Παντομίμα
  • Δραματοποίηση
  • Αναλόγιο
  • Αποστασιοποίηση
  • Πάγωμα / ταμπλό βιβάν
  • Μετάθεση στο χρόνο
  • Ένδυση – απέκδυση ρόλου επί σκηνής
  • πολλαπλή διανομή
  • συνδυασμός ηχητικής αναπαραγωγής + απαγγελίας
  • απαγγελία εν χορώ
  • συνδυασμός « άηχης » + φυσιολογικής εκφοράς λόγου

·         Εναλλαγές κωμικού – δραματικού

• « Αιρετικοί » συνδυασμοί ( εικόνες – κείμενα )
  • Δράση σε πολλαπλά επίπεδα χώρου

Μουσική – Ήχοι – τραγούδι

(αφορμή για ολόκληρη σκηνή )

• δημιουργία ατμόσφαιρας
  • « γέφυρα »
  • σύνδεση με νόημα ( έμφαση / υπονόμευση )
  • συνδυασμός με κίνηση και κείμενο
  • δραματοποίηση

Προβολή

• υποκατάσταση σκηνικού            διαχρονικές συνδέσεις σχολιασμός χωρίς λόγια      επεξήγηση κειμένων

Σκηνική αφαίρεση

• ( σκηνικά  αντικείμενα     -   σωματικό  θέατρο

Μετά την εισήγηση ακολούθησε το βιωματικό μέρος, με εργασία σε ομάδες με θέμα τη γιορτή της 25ης Μαρτίου

• Η καταστροφή της Χίου
  • Οι Σουλιώτισσες

Σε κάθε σχολείο δόθηκε ένα DVD με πλούσιο υλικό για τις σχολικές γιορτές.

Το σεμινάριο είχε μεγάλη επιτυχία καθώς το παρακολούθησαν περίπου ενενήντα (90) εκπαιδευτικοί όλων των ειδικοτήτων.