Την Τρίτη 13 Δεκεμβρίου 2011 τα τμήματα Γ2, Ε1 και Ε2 του 7ου δημοτικού σχολείου Λιβαδειάς πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στην Αθήνα. Οι μικροί μαθητές με τη συνοδεία των δασκάλων τους, περιηγήθηκαν στο Ναύσταθμο  της Σαλαμίνας και ξεναγήθηκαν σε φρεγάτα του πολεμικού μας ναυτικού από το πλήρωμα της φρεγάτας. Στη συνέχεια, στο πλανητάριο του Ευγενίδιου Ιδρύματος, οι μικροί μαθητές είχαν την ευκαιρία να συμμετέχουν σε ένα συναρπαστικό «ταξίδι» με προορισμό το πιο κοντινό μας άστρο : τον Ήλιο. Ο ενθουσιασμός των μαθητών ήταν μεγάλος και επέστρεψαν με τις καλύτερες εντυπώσεις έχοντας αποκομίσει ξεχωριστές εμπειρίες!

Συμμετείχαν οι εκπαιδευτικοί : Μιχαλογιάννη Δήμητρα, Μπούτσικου Θεοδώρα και ΣωτηριανούΠαναγιώτα.