Οι μαθητές της Ε και ΣΤ τάξης του σχολείου μας συμμετείχε στη διοργάνωση της αθλητικής βιωματικής δράσης που πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 28/3/2019 στο κλειστό γυμναστήριο Λιβαδειάς. Το πρόγραμμα διοργανώθηκε από το  ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Στερεάς Ελλάδος και τον  Συντονιστή Εκπ/κού Έργου  Φυσικής Αγωγής (ΠΕ11), σε συνεργασία με την ΕΘΝΙΚΗ ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΑΚΑΔΗΜΙΑ  (ΕΘΝ.Ο.Α.).Με συνδιοργανωτές το Δήμο Λεβαδέων, την Κ.Ε.ΔΗ.Λ. και τη Δ/νση Α/θμιας Εκπ/σης Βοιωτίας (υπεύθυνος Φυσικής Αγωγής).

Με σκοπό :

• τη διάδοση της Ολυμπιακής Παιδείας (μορφωτική διαδικασία που αποσκοπεί στην αγωγή των νέων σύμφωνα με τις Ολυμπιακές αξίες),
  • την προαγωγή της γνώσης σε θέματα που σχετίζονται με την αποφυγή της βίας στα  γήπεδα,
  • το ευ αγωνίζεσθαι, το δικαίωμα του μη αποκλεισμού και
  • την ενημέρωση των μαθητών για τα Ολυμπιακά αθλήματα.