Δευτέρα 3 Απριλίου.

Οι μαθητές της Ε τάξης του σχολείου μας παρακολούθησαν και συμμετείχαν ενεργά στο πρόγραμμα της δημοτικής βιβλιοθήκης της πόλης  μας : Μπορώ κι εγώ να προγραμματίζω Arduino. Κάτω από τις οδηγίες του του κ. Καλοβρέκτη Κων/νου ( καθηγητή πληροφορικής) και με βιωματικές δραστηριότητες τα παιδιά μυήθηκαν στον προγραμματισμό στη χρήση των φυσικών επιστημών στη ρομποτική. Όπως ήταν αναμενόμενο έδειξαν μεγάλο ενδιαφέρον και με ιδιαίτερο ζήλο δημιούργησαν την πρώτη απλή τους κατασκευή, προγραμματίζοντάς την με ηλεκτρονικές  εντολές .

Categories: epikaira