Τρίτη 21 Φεβρουαρίου. Οι μαθητές της Ε τάξης ,ύστερα από αίτημα του σχολείου, έγιναν δεκτοί και ξεναγήθηκαν στις εγκαταστάσεις της Αεροπορικής βιομηχανίας. Η φιλοξενία των μαθητών ήταν άψογη καθώς και η οργάνωση. Τα παιδιά χωρίστηκαν σε ομάδες , περιηγήθηκαν σε διάφορους χώρους παραγωγής – συντήρησης και ενημερώθηκαν ενδελεχώς για τις δραστηριότητες της ΕΑΒ. Δραστηριότητες τόσο στην πολεμική όσο και στην πολιτική αεροπορία , εντός και εκτός  Ελλάδος .

Αποτέλεσμα εικόνας για εαβ

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Την ίδια μέρα οι μαθητές επισκέφτηκαν το νέο Αρχαιολογικό Μουσείο Θηβών που στεγάζει πλήθος αντικειμένων, αντιπροσωπευτικών των χιλιετιών της συνεχούς ανθρώπινης δραστηριότητας στη Βοιωτία. Η έκθεση διαρθρώνεται σε ενότητες, από τη νεολιθική εποχή ..εως την δημιουργία του νεόυ ελληνικού κράτους (1830). Οι μαθητές περιηγήθηκαν και θαύμασαν το νέο στολίδι καθώς και τα εκθέματα όλων των περιόδων.