Το δραματοποιημένο Μυθιστόρημα της Άλκης Ζέη (»το καπλάνι της βιτρίνας») παρακολούθησαν οι μαθητές του σχολείου μας στο θέατρο »Αθηνόραμα» . Μια σύγχρονη δραματοποιημένη προσέγγιση του έργου, το οποίο καταγράφει την καθημερινότητα δύο κοριτσιών το καλοκαίρι που ξεκινά η δικτατορία του Μεταξά.Με μυθιστορηματική πλοκή και αυτοβιογραφικά στοιχεία, η παράσταση μιλάει για τη δικτατορία του Μεταξά. Η Άλκη Ζέη, καθώς και η απόδοση των ταλαντούχων ηθοποιών , καταφέρνει να περάσει στα παιδιά μηνύματα και θίγει ώριμα θέματα πραγματοποιώντας  πολιτικές αναφορές .