Το σχολείο μας εκπονεί το ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus+ LTT σε συνεργασία με τη ΔΔΕ, το 1ο λύκειο Λιβαδειάς, το 4ο Δημοτικό Λιβαδειάς και τον δήμο Λεβαδέων. Το πρόγραμμα χρηματοδοτείται από το Ευρωπαϊκό Συμβούλιο.

Συντονίστρια πόλη είναι το Cardiff στην Ουαλία αλλά συνεργαζόμαστε και για δεύτερη φορά με τη Μurcia ατην Ισπανία.

Σκοπός του προγράμματος είναι η εκπαίδευση των μαθητών στo να σχεδιάζουν λύσεις για προβλήματα της καθημερινότητάς τους, του ευρύτερου σχολικού πλαισίου, της κοινότητας, του δήμου.

Το project είναι τριετές. Έχει ήδη υλοποιηθεί η πρώτη φάση του προγράμματος και τα αποτελέσματα είναι απολύτως ικανοποιητικά. Το προσωπικό του σχολείου αλλά πολύ περισσότερο οι μαθητές που εμπλέκονται σε αυτό είναι πολύ ενθουσιασμένοι.

Το πρόγραμμα περιλαμβάνει:

• Επιμόρφωση εκπαιδευτικών
  • Επισκέψεις σε σχολεία και ανταλλαγή καλών πρακτικών
  • Μετακίνηση μαθητών